V první etapě Tour of Malopolska Jakub Otruba čtvrtý, Karel Camrda pátý a Jan Bárta šestý

Docela kopcovitá etapa přinesla v její druhé části bojovnou cyklistiku. To nejpodstatnější se odehrálo v cílovém 4,5 kilometru dlouhém stoupání. Nejúspěšnější byl 20ti let ý Ital Walter Calzoni z kontinentálního Gallina Ecotek Lucchini Colosio. Na čtvrtém místě dokončil etapu Jakub Otruba z Elkov-Kasper, na pátém Karel Camrda z ATT Investments a na šestém Jan Bárta také z Elkov-Kasper.

Závod se skládá ze tří etap. Předcházelo mu kritérium v ulicích Krakova, které však nemělo na samotný etapák žádný vliv.

Na startu se prezentovalo 25 týmů, z toho kontinentální z Rakouska (Hrinkow), Slovinska (Adria), Itálie (Gallina), Austrálie (Global 6), Německa (Santic-Wibatech), Dánska (Restaurant Suri), Uzbekistánu (Tashkent City) a pochopitelně Polska (Voster, Mazowsze). S nimi i dva české Elkov-Kasper a ATT Investments. Doplnilo je 13 klubových celků jak domácích, tak z Norska, Nizozemska, Dánska, Německa, Maďarska a mezi nimi i třetí český tým Dukla Praha. Nejvíc je tu samozřejmě Poláků, ale také 22 Dánů a třetí nejpočetnější národností jsou Češi.

Elkov-Kasper poslal do Polska sestavu Bárta, Babor, Boroš, Zahálka, Obdržálek, Otruba. ATT Investments tu reprezentuje šestice Petruš, Klabouch, Camrda, Tyrpekl, Kašpar a Schuran. A Dukla nasadila sestavu Pietrula, Rugovac, Fiala, Voneš, Šňupárek a Kohout.

První etapa z Wieliczky do Góra Chelmu měřila 131 km a cyklisté při ní nastoupali přes 2100 výškových metrů. Tři z mnoha kopců na trase byly označeny jako vrchařské prémie a všechny situovány do závěrečných 50 km. Na vrcholu poslední z nich byl zároveň umístěn cíl.

V úvodu se nechala ujet tříčlenná skupina, v níž byl z Čechů Jan Voneš. Dostali maximálně k 1:20 min. Dojeti byli ještě před první vrchařskou prémií. Od té chvíle se začalo pořádně závodit, peloton se dělil na skupiny. Redukovaná zhruba 30ti členná první skupina pak dojela pod cílový kopec, kde už jel každý za své.

Vyhrál Ital Calzoni z kontinentálního týmu Gallina Ecotek Lucchini Colosio, který se soustřeďuje na cyklisty do 23 let . Na soupisce pro letošní rok mají 15 lidí, kromě Italů také dva Ukrajince a jednoho Kolumbijce.

Z Čechů byli nejlepší na 4. místě Jakub Otruba (Elkov-Kasper), na 5. místě Karel Camrda (ATT Investments) a na 6. místě Jan Bárta (Elkov-Kasper). Všichni tři ztratili na vítěze pouhé 2 vteřiny. Po započtení bonifikačních vteřin ztrácí v soutěži mladíků Karel Camrda na 2. místě na Waltera Calzoniho 12 vteřin. Třetí v pořadí Ukrajinec Tsarenko z Galliny už má odstup 1:00 min. Jan Voneš je díky účasti v úniku druhý ve sprinterské soutěži jeden bod za Norem Tobiasem Halvorsenem (Region Sor). V týmech je Elkov-Kasper druhý 28 vteřin za Hrinkow Advarics.

„Mně osobně sedí, když jsou kopce pravidelné, se stálým sklonem a dá se jet ve stupňovaném tempu. Tady to ale bylo přesně naopak – stojka, rovina, další stojka a zase rovnější pasáž. Takže musíte ze sedla, do sedla a pořád dokola. Nakonec z toho bylo 4. místo, což je dobrý začátek etapáku. Je škoda, že to nevyšlo aspoň na bednu,“ hodnotil výsledek Jakub Otruba.

"Závěrečný kopec se jel většinou v tempu. Cítil jsem se poměrně dobře. Na kilometru jsem se pokusil zaútočit, ale bohužel to nevyšlo. Nakonec z toho bylo pěkné 5. místo. S dnešním výsledkem jsem spokojený," popsal závěr a své pocity Karel Camrda.