Po druhé etapě Tour of Malopolska se Jakub Otruba i Karel Camrda posunuli na 3. a 4. místo

V dnešní etapě se realizovaly dva tříčlenné úniky. Ten druhý byl dojet kilometr před cílem dost redukovanou hlavní skupinou. Ve spurtu se prosadil Patryk Stosz z polského Voster ATS. Nejlepší z Čechů dojel na 10. místě Michal Schuran z ATT Investments. Nejdůležitější zprávou je ale skutečnost, že jak Jakub Otruba z týmu Elkov-Kasper, tak Karel Camrda z ATT Investments, se před zítřejší královskou etapou posunuli na 3., resp. 4. místo průběžného pořadí.

Etapa z Niepolomice do Noweho Targu měřila 141km a převýšení činilo téměř 2 tisíce metrů. Obsahovala tři sprinterské a tři středně náročné vrchařské prémie rozložené rovnoměrně po celé trase. Té poslední, z níž to bylo 20 km do cíle ve sjezdu a následně téměř po rovině, ovšem předcházel dlouhý pozvolný výstup, v němž se na zhruba 20 km vystoupalo o něc víc jak 400 metrů výš.

Od startu se bojovalo o účast v úniku. Aktivní v tom byli i jezdci Elkov-Kasper. Únik trojice se vytvořil až kolem 40. kilometru. O 20 km dál byli ale dojeti a následně odjela jiná trojice. Byli v ní dva závodníci z pořadí, nebezpečný byl hlavně Artur Sowinski z polského Voster ATS.

Rakouský Hrinkow Advarics Cycleang, který měl na 2. místě průběžného pořadí Jonase Rappa a zároveň vedl týmovou soutěž, ale nechal vedoucí trio odjet až na 4 minuty. I díky tomu se poslední kopec jel hodně ostře. Na čele pelotonu pracovali hlavně jezdci týmů Hrinkow, Elkov-Kasper a HRE Mazowsze, takže se podařilo únik zlikvidovat kilometr před páskou.

Spurt z 32členné první skupiny vyhrál Patryk Stosz (Voster ATS). Nejlépe z Čechů dokončil etapu na 10. místě Michal Schuran (ATT Investments). V čelní skupině dojeli i dva jeho kolegové Karel Camrda a Jiří Petruš. Elkov-Kasper měl ve skupině o jednoho člověka navíc: Jakuba Otrubu, Michaela Boroše, Matěje Zahálku a Jana Bártu. I díky tomu udrželi průběžné 2. místo v soutěži týmů.

Oba nejlepší Češi v průběžném pořadí, Jakub Otruba (Elkov-Kasper) i Karel Camrda (ATT Investments), se po etapě posunuli o jedno místo, takže Otruba je 3. a Camrda 4., oba mají na vedoucího Calzoniho z italské Galliny manko 12 sekund. Jan Bárta (Elkov-Kasper) ztrácí na 7. místě vteřin 17. Karel Camrda pochopitelně zůstává na 2. místě v soutěži mladých jezdců.

"V závěru jsme jeli podlahu a snažili se roztrhat peloton, bohužel po stíhací jízdě už na úplnou koncovku nezbyly síly,“ shrnul závěr etapy dnes nejlepší z Elkov-Kasper třináctý Jakub Otruba (na snímku uprostřed).

Michal Schuran popsal závěr takto: "Zhruba 20 kilometrů před cílem se ve sjezdu na mokru peloton rozdělil a vepředu zůstalo přibližně třicet lidí. Závěr byl hodně technický, několik kruhových objezdů, z posledního z nich se už spurtovalo do cíle. Nejlepší pozici z našeho týmu měl Jirka Petruš, ale nepodařilo se mu ideálně projet poslední kruháč. S 10. místem jsem spokojený."

"Naší prioritou bylo udržet Karla Camrdu před zítřejší nejtěžší etapou v pořadí. A to se podařilo," shrnul lakonicky Petr Kaltofen, sportovní ředitel ATT Investments.

Zítra je na programu nejtěžší etapa. Sice jen 123 km dlouhá, ale zakončená velmi dlouhým a místy hodně prudkým stoupáním do Przehyby. Zde se v posledních let ech rozhodovalo o celkovém vítězi tohoto etapového závodu. A nejinak by tomu mělo být zítra.