Mika Heming třetí v konečném pořadí Fléche du Sud. Pro tým další cenné UCI body.

Závěrečná etapa skončila hromadným dojezdem. Nejlepší z českých závodníků potažmo českých týmů 18. Tomáš Kopecký a 20. Mika Heming. Prvořadým cílem bylo uhájit třetí místo v klasifikaci jednotlivců pro Miku Heminga z ATT Investments. V cíli etap se neudělovaly bonifikační sekundy, nebylo třeba se cpát do rizika. Podařilo se. Třetí místo v silné konkurenci na tuto kategorii závodu je mimořádný úspěch.

Nejprve jeden delší a pak pět kratších okruhů se startem i cílem v Esch-sur-Alzette. Na 140 km pouhých 970 výškových metrů. Jenže profil není zdaleka jediným ukazatelem obtížnosti etapy.

Opět velmi rychlé a nervózní. Odjelo pět lidí mimo pořadí. Nejlépe postavený měl přes čtyři minuty ztrátu. Bylo nutno držet únik na uzdě, o což se staralo po dvou jezdcích týmů, které měly své lidi na pódiových místech. Tedy belgický Baloise Trek Lions, francouzský Vendée U a český ATT Investments. Z našich byli vyčleněni na práci Petr Klabouch a Jan Kašpar.

Na snímku Matúš Štoček a Karel Tyrpekl

Jejich zásluhou byli všichni uprchlíci včas dostiženi, takže závěr obstaral hromadný spurt. Pár set metrů před cílem to ovšem opět spadlo, českým cyklistům se pád naštěstí vyhnul.

Vyhrál Arthur Kluckers z domácího lucemburského Leopardu. Do dvacítky se vešli dva cyklisté, kteří nás zajímají víc než jiní: 18. Tomáš Kopecký (ABLOC CT) a 20. Mika Heming.

Tenhle výsledek zajistil, že Mika Heming dokončil tento prestižní etapový závod na konečném třetím místě. Což zároveň znamenalo 2. místo mezi jezdci do 23 let a stejné umístění v kombinované soutěži.

Před startem závěrečné etapy defilé dresů: uprostřed celkový vítěz Thibau Nys, zcela vlevo v bílém dresu pro nejlepšího mladého jezdce Mika Heming

Závod vyhrál 19ti let ý Thibau Nys z Baloise Trek Lions před 23letým Thomasem Bonnetem z Vendée U, kterého v závěru loňského roku zkoušeli v prvním týmu TotalEnergies.

V týmech byl nejlepší nizozemský ABLOC před rakouským Felbermayr-Simplon Wels, v jehož dresu tu startoval Dan Turek. Tým ATT Investments byl klasifikován na konečném 5. místě z celkového počtu 22 klasifikovaných.

"ATT dnes nejvíc tahal, pěkně drželi únik na minutě a pak to sjeli. V předposledním cílovém okruhu odjeli ještě tři lidi, kilometr do cíle měli pořád pár sekund, ale dojeli je těsně před páskou. Dojezd byl opět velmi rychlý, na pětistovce to bohužel spadlo, v pádu zůstal kolega z týmu a zlomil si klíční kost. Docházejí nám závodníci," posteskl si Dan Turek, jenž skončil v celkovém pořadí na 13. místě a byl 3. ve vrchařské soutěži.

Třetí místo Miky Heminga přineslo jemu i týmu dalších 25 UCI bodů!

"V konkurenci, která se tu sešla, řadíme tento výsledek hodně vysoko. Vnímáme ho jako opravdu velký úspěch!" konstatoval po skončení závodu sportovní ředitel ATT Investments Petr Kaltofen.