Matúš Štoček třetí v Belgii při Memorial Philippe Van Coningsloo

Matúš Štoček z ATT Investments dosáhl velmi dobrého výsledku na belgické jednorázovce, když strávil celý den v chladu a dešti v úspěšném úniku a v koncovce přišel o druhé místo o šířku galusky. I jeho týmový kolega Tomáš Bárta, který dokončil závod na 9. místě, přispěl k dalšímu rozšíření týmové sbírky UCI bodů.

28. ročníku belgické jednorázovky Memorial Philippe Van Coningsloo (1.2), vedoucí z Wavre do Bonheidenu a měřící 176 km, se zúčastnila i šestice ATT Investments a v týmu ABLOC také Tomáš Kopecký.

Philippe Van Coningsloo byl belgický cyklista, který v roce 1992 zemřel při závodě na zástavu srdce.

V roce 2013 tady skončil Petr Vakoč na 2. místě. Tehdy v dresu Ettix-iHNed.

Letos se na startu prezentovalo 24 týmů, z toho 12 kontinentálních a zbylé klubové. Z kontinentálních tu byly belgické Geofco-Doltcini a Bingoal Development, z nizozemských VolkerWessels, ABLOC a Allinq, norský Coop, kanadský XSpeed, australský ARA, litevský Kaunas a pro nás trošku exotický venezuelský Start Cycling Team.

Z klubových celků, mezi nimiž převažovaly belgické, vyzdvihněme Lotto-Soudal U23. Celkem do závodu vyrazilo 79 Belgičanů, druhou nejpočetnější národností byli Nizozemci, kterých bylo 18.

ATT Investments nastoupil v sestavě (zleva na snímku) Tomáš Jakoubek, Michal Rotter, Petr Hetfleiš, Matúš Štoček, Daniel Sporysch a Tomáš Bárta.

Trasa se z pohledu profilu dala rozdělit na tři části. Úvodních zhruba 60 km se spoustou kratších stoupání a čtyřmi dlážděnými úseky. Poté 50 km profilově nenáročný "přesun" k cílovému místu a konečně pět okruhů přes cílový prostor opět s nevýrazným převýšením, ale s jedním 1,5 km dlouhým úsekem na velkých neforemných belgických kostkách.

ATT Investments šel do závodu s dvěma lídry a na nich založenými dvěma taktickými variantami. Matúš Štoček je mistr úniků, Tomáš Bárta má výborný závěrečný spurt a i on měl chodit do úniků. Dá se říci, že vyšly obě varianty.

Po prvním úseku na kostkách zhruba na 10 km ujela devítičlenná skupina s Matúšem Štočkem. Celý den lilo, těžký závod, klasická Belgie. Skupina se postupně zmenšila, takže do posledních 30 km šli v pěti lidech. Původní náskok okolo 2 minut se sice snížil, ale náskok si dokázali uhájit až do cíle. Všichni už toho měli v závěru dost, takže se taktizovalo.

"Začal jsem spurtovat trošku pozdě. Vybral jsem si špatné zádní kolo. Vítěz vyhrál suverénně, mezi mnou a druhým v pořadí byl rozdíl sotva galusky. Ale i tak jsem spokojený. Celý den v úniku, nakonec pódium. Z Belgie můžeme odjíždět spokojeni," popsal samotný závěr a své pocity z výsledku Matúš Štoček.

V závěrečných kilometrech odjela z hlavního pole za vedoucí skupinou ještě jedna nepočetná, z níž nakonec Tomáš Bárta vybojoval konečné 9. místo.

"Třetí místo v Belgii je poměrně ceněný výsledek a zvláště v podmínkách, které dnes panovaly. Za mě tedy spokojenost," řekl po závodě sportovní ředitel ATT Investments Jaromír Friede.

Závod vyhrál 24letý Australan Cameron Scott z kontinentálního ARA Pro Racing Sunshine Coast, druhý skončil 20letý Belgičan Jelle Vermoote z klubového ACROG-Tormans.

Kdyby se vyhlašovala týmová soutěž, skončili by kluci z ATT Investments na 2.-3. místě společně s belgickým ACROG-Tormans. Nejúspěšnější by byli mladíci z Lotto-Soudal U23.

zdroj: roadcycling.cz