Cyklisté ATT Investments suverénní na RBB Tour. V Dánsku jednou do deseti a jednou velká smůla.

Český Rudolec, 22. května 2022 – Tým ATT Investments se o uplynulém víkendu zúčastnil jednak tříetapového závodu RBB Tour a jednak dvou jednorázových závodů v Dánsku. RBB Tour zcela ovládl, když soutěž jednotlivců vyhrál Jan Kašpar. V Dánsku v prvním závodě dosáhl Mika Heming na 8. místo, v druhém měl tým našlápnuto ještě výše, ale oba naše cyklisty Tomáše Bártu a Miku Heminga poslal na začátku cílové rovinky k zemi jeden ze soupeřů.

RBB Tour se skládal z úvodní časovky a dvou etap na okruzích. V časovce v jihočeském Strmilově se závodníci ATT Investments uvedli mimořádně dobře, když v konkurenci víc jak stovky cyklistů z Česka, Polska, Rakouska, Británie, Nizozemska, Maďarska, Dánska a Austrálie obsadili první dvě místa Janem Kašparem a Michalem Schuranem a do desítky nejlepších je na 4. místě doplnil Tomáš Jakoubek a na 7. Karel Camrda.

Následující dvě etapy s centry v Popelíně a Českém Rudolci se průběhem hodně podobaly. Cyklisté ATT Investments měli závod plně pod vlastní kontrolou, nechali ujet vždy malou skupinu cyklistů, kterou tři okruhy před cílem dojeli a následně svou aktivitou zredukovali hlavní skupinu na 20 až 30 lidí.

Ve spurtu pak dokázali obě etapy získat pro sebe. V prvním případě Janem Kašparem a v druhém Danielem Sporyschem.

V konečném účtování nejcennější soutěž jednotlivců vyhrál Jan Kašpar, druhý skončil jeho týmový kolega Michal Schuran a třetí Australan Stinus Kaempez rakouského Arbö Headstart On Fahrrad.

Jan Kašpar vyhrál také soutěž jezdců do 23 let , jakož i bodovací soutěž, v níž na druhém místě opět jistil Michal Schuran. Karel Tyrpekl skončil v soutěži o nejlepšího vrchaře za vítězným Šimonem Vaníčkem z ČEZ Cyklo Team Tábor na druhém místě. ATT Investments se stal nejlepším týmem.

Celkový vítěz Jan Kašpar po poslední etapě řekl: "Dneska jsme neměli žádné zásadní potíže. Osobně jsem se v průběhu závodu ani nedostal na svůj limit. Závod jsme kontrolovali, podíleli se na tom všichni kluci. Kdo nám to trošku zkomplikoval, byl Richard Habermann z pražské Sparty, ale i to jsme s přehledem zvládli. Celkové vítězství v soutěži jednotlivců je samozřejmě dílem celého týmu." Čímž měl na mysli kromě již jmenovaných také Petra Hetfleiše a Michala Rottera.

Jan Kašpar jezdí v poslední době v mimořádné pohodě a v kategorii do 23 let patří aktuálně k tomu nejlepšímu, čím česká silniční cyklistika disponuje.

Zatímco RBB Tour je domácí závod mimo kalendář UCI, oba Dánské závody jsou v UCI kategorii 1.2.

Grand Prix Herning na 180 km, která se jela po 21., uvítala na startu 28 týmů a v reprezentaci Dánska borce z úrovně World Tour: Madse Pedersena z Trek-Segafredo, Price-Pejtersena z Bahrainu, Norsgaarda z Movistaru a Stokbra, který ještě loni jezdil za Qhubeku. Dánů bylo na startu celkem 78, ale také 18 Nizozemců, 13 Norů atd. S nimi poměřila síly šestice ATT Investments Bárta, Heming, Klabouch, Petruš, Stránský a Štoček.

Pro závod jsou příznačné obtížné početné gravel úseky, takže i tentokrát významnou roli hrály pády a defekty. S ohledem na charakter závodu a sílu konkurence avizoval sportovní ředitel Petr Kaltofen, že získají-li umístění do deseti, budou spokojeni. A byli. Mika Heming přijel v první desetičlenné skupině a z ní bral konečné 8. místo. Ještě nedaleko od cíle byl s Mikou vpředu Petr Klabouch, ale i jeho vyřadil z boje o přední příčky pád.

Závod vyhrál Andreas Stokbro.

Nedělní 107. ročník 190 km dlouhého Fyen Rundt - Tour of Funen měl velmi podobné složení startovní listiny. Tentokrát žádné gravel úseky, ale úzké silničky, spousta zatáček, nahoru dolů a na závěr několikrát městský okruh přes kopec. Ten ale nebyl tak těžký, aby ho pohromadě nepřejela zhruba padesátka lidí.

Do pravotočivé zatáčky předcházející cílové rovince najížděli na 6. a 7. pozici ti z ATT Investments, kteří tam s ohledem na charakter závodu a jeho vyústění měli být, tedy Mika Heming a Tomáš Bárta. Jenže bezprostředně před nimi spadnul jeden z domácích cyklistů, na zem s sebou vzal dalších pět závodníků a mezi nimi i oba naše. Bylo po naději.

Závod vyhrál bývalý mistr světa Mads Pedersen.

"Jsme samozřejmě zklamáni. Kluci byli v hodně dobré pozici, oba mají velmi dobrý závěr, takže jsme si do poslední chvíle mohli dělat naděje na hodně dobrý výsledek. Škoda. Alespoň že jsme v prvním závodě brali umístění do top ten," vyjádřil pochopitelný stav mysli bezprostředně po závodě Petr Kaltofen.

Od zítřek, tzn. od středy 25. května, startuje jedna skupina ATT Investments na 71. ročníku lucemburského pěti etapového závodu Fléche du Sud (2.2), druhá se o den později postaví na start tří etapového Tour of Estonia (2.1).

V Lucembursku se naši závodníci střetnou s cyklisty ze 17 zemí, přičemž nejpočetnější skupiny tvoří Němci, Nizozemci, Belgičané a domácí jezdci. Nejsilnějšími soupeři pro naše kluky bude představovat především 13 kvalitních kontinentálních týmů a 2 belgické cyklokrosové, podceňovat nelze ani dalších 7 klubových, resp. národních týmů.

V Estonsku dokonce porovnají svou výkonnost s World týmem BikeExchange a Pro týmy Burgos-BH a Novo Nordisk. S nimi tu bude dalších 14 kontinentálních a 5 národních celků. Dohromady bude peloton čítat 147 cyklistů 26 národností.